fenomén, který dosud není uspokojivě vysvětlen
V tomto članku je napsano: Čim je způsobeno, že jednovaječna dvojčata jsou jedno prava a druhe levák.
Čim je způsobeno, že jednovaječna dvojčata mají odlišnou dominantni končetinu.
Člověk je tvorem, u kterého převládá dominance pravé horní končetiny.
Předpokádá se, že 85-90% populace využívá pravou končetinu jako dominantní.
Zároveň leváctví v minoritním zastoupení v populaci přetrvává. Archeologické artefakty naznačují, že již v dobách člověka neandrtálského (před 200 000–28 000 lety) se objevuje tendence k preferenci pravé horní končetiny.
Problematika dominance končetin u člověka začala být ve větší míře studována na počátku 20. století
Původní vědecké teorie počítaly s tím, že u monozygotických dvojčat bude preference dominantní strany stejná a to nejen z důvodu shodné genetické výbavy, ale také i s totožnými vnějšími faktory, které mohou preferenci ruky ovlivnit.
U jednovaječných dvojčat se ale můžeme setkat s takzvanými zrcadlovými dvojčaty. U takovýchto dvojčat jsou například mateřská znaménka umístěna zrcadlově, mají opačný průběh vlasových vírů a právě se objevuje i rozdílná preference dominantní končetiny.
Zrcadlová dvojčata vznikají v souvislosti s načasováním rozpadu oplozeného vajíčka.
Je důležité si uvědomit, že praváctví a leváctví nejsou dvě oddělené kategorie, ale přechází jedna v druhou přes méně vyhraněné až nevyhraněné formy (ambidextrie = obourukost, stejně dokonalá obratnost pravé i levé ruky).
chorion- je jeden ze zárodečných obalů amniotických obratlovců.
Amnion- je vnitřní zárodečný obal, uvnitř něhož se nachází vodní prostředí, ve kterém se zárodek vyvíjí.
monozygotických-
lateralita- je definována jako „přednostní užívání jednoho z párových orgánů pohybových či smyslových“. Laicky se lateralita zobecňuje pouze na dominanci pravé či levé ruky, ale hodnocena je v šesti dimenzích.
lidoopů- jsou řád živorodých placentálních savců, zahrnující poloopice a vyšší primáty včetně člověka. Věda, která je zkoumá, se nazývá primatologie.